فراگیری مهارت های فردی
پیامبر اکرم (ص) : از لجبازی دوری کن ، که آغاز آن نادانی و پایان آن پشیمانی است .(تحف العقول /۱۸)
امام سجاد (ع): حق کودک این است که با او مهربان باشی … و با او در نیفتی ، که این روش به تربیت و بالیدن او نزدیک تر است . (تحف العقول /۱۹۴ )
مهارت پرهیز از انتقاد نادرست، دستور دادن، برچسب زدن، تهدید کردن، پرهیز از به دنبال راه حل بودن، و در مقابل استدلال کردن، اطمینان بخشیدن ، مهربان بودن میتونه در کاهش و در نهایت از بین بردن لجبازی موثر باشه.

وضع قوانینی روشن وقابل اجرا برای تمامی اعضای خانواده
امام علی (ع) : امر کوچکی را که ممکن است بزرگ شود ، کم مگیرید ، و چیز اندکی را که امکان دارد زیاد شود ، اندک مشمارید . الحکم /۲۲
قطعا وجود قانون و اجرای دقیق آن میتونه کمک زیادی در برقراری فضای دوستی ،همدلی و همراهی بین والدین و فرزندان ایجاد کنه و باعث روشن شدن حد و حدود تک تک اعضای خانواده بشه.
 اعمال روش خاموشی در برابر شدت لجبازی
اینکه والدین در مقابل رفتارهای منفی کودک هیچ واکنش کلامی، دیداری و شنیداری انجام ندن و گویی چیزی رو ندیدن، کودک پس از چند بار تکرار رفتار منفی، به علت دریافت نکردن پاسخ، پی میبره که کارش بیهوده هست. مگر در مواردی که برای فرزند خطر جانی داشته باشه.
رژیم غذایی مناسب
مصرف بیش از اندازه سردی ها ، تنقلات، کاکائو، نمک و سرکه باعث تحریکات عصبی کودک و تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای بیش از یک ساعت در روز باعث تشکیل امواج مخرب در مغز کودک و عصبانیت او میشه.کم خوابیدن کودک نیز باعث افزایش لجبازی میشه.
خواب شب مهم تر از خواب روزه ،چون در خواب روزانه عواملی نظیر نور و صدا باعث بر هم خوردن ریتم خواب میشه و کودک با وجود خواب زیاد ، پس از بیداری آرامش نداره.