واگذاری مسئوليت ها

از آنچه به آن آگاهى ندارى، پیروى مکن; چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند.  اسراء/۳۶

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی در رابطه با مسئول بودن افراد میفرماید: همه شما شبانید و همه در شبانی خود مسئول هستید؛ حاکمی که بر مردم حکم میراند شبان است و نسبت به مردم مسئول است، مرد، شبان خانواده است و در برابر آنان مسئول است و زن شبان خانواده، شوهر و فرزندانش می‌باشد و در برابر آنان مسئول است. آگاه باشید که همه شما شبانید و همه در شبانی مسئولید.. (ارشادالقلوب /۱۸۴ )

امام سجاد (ع) : در دعایی برای فرزندان : خداوندا … آنان را فرمانبر از من قرار ده ، نه عصیانگر ، آزار دهنده ، ناسازگار، گناهکار و… دعای /۲۵

باید با واگذاری کارهای کوچک و بزرگ و بزرگ، به کودک ، اونو متعهد و مسئولیت پذیر بار آورد . باید عمیقا احساس کنه که ،در این زندگی هر کسی مسئولیت هایی داره و باید آنها رو به انجام برسونه .

به كودك شخصيت بدید تا احساس ارزش كنه، و براي حفظ آن با تمام وجود با شما همكاري کنه. يكي از شيوه هاي شخصيت دادن اينه كه مسئوليتي ولو كوچك رو به آنها واگذار كنيد و با تشويق و ايجاد دلگرمي اونو به انجام آن راهنمائی كنيد. كودك در انجام مسئوليت، راه و روش آقامنشي رو در نظر ميگيره و تا حدودي افرادي آرام، مطيع و با تعهد بار مياد. و از آثار آن، اينه كه از لجبازي هم دست ميكشه.

 پرهیز از هر گونه تهدید و اهانت

چون اهانت، تهدید، تحقیر میزان اعتبار و مقبولیت پذیرش ما رو بشدت کاهش میده.و کودک به جهت دفاع از جایگاه خود به لجبازی رو میاره، پس باید پدر و مادر در تربیت کودک اصلا شروع به تهدید و اهانت به کودک نکنن و همچنان امور رو بالحن ملایم پیش ببرن.