رعایت عدالت بین فرزندان

متأسفانه برخی از والدین آموزش مهارت‌های فرزندپروری رو نمیدونن و طبیعیه که با مسائلی از قبیل خصوصیات سرشتی، شخصیتی و تربیت ناآشنا هستند، و تصور میکنن باید با آن‌ها یکسان برخورد کنن. یکی از بهترین قدم‌ها برای ارتقای ارتباط بهتر با فرزندان اینه که با هر یک از آن‌ها به تناسب سن و خصوصیاتشون وقت بگذرونن. این کار باعث میشه فرزندان احساس خوبی داشته باشن .

باید به این مسئله توجه داشت که کودکان از نظر سرشتی «خوب» یا «بد» نیستن بلکه «آسان» یا «دشوار» هستن. این خصوصیات به ترتیب تولد ربطی نداره. «کودک دشوار» ممکنه بدقلق، بداخلاق، ناسازگار، لجباز و پرخاشگر باشه. غر بزنه، گوشه‌گیر باشه و یا مدام با دیگر بچه‌ها درگیر بشه. «بچه آسان» نقطه مقابل «بچه دشوار» هست و آرام، سازگار، خوش‌اخلاق و خوش‌خوست. والدینی که کودک دشوار دارن باید صبر و تحمل و سازگاری زیادی داشته باشن. با کودک مدارا کنن تا بتونن روش‌های مؤثر تربیتی رو اعمال کنن.

به این ترتیب والدین در درجه اول باید بپذیرن که رقابت، برخی از مرحله رشد طبیعی فرزندانه و باید وجود داشته باشه و به شرط مدیریت صحیح آن. برخورد صحیح متناسب با سن، خصوصیات سرشتی و ویژگی‌های شخصیتی و ترتیب تولد، تبعیض قائل‌نشدن بین بچه ها، همچنین مداخله‌نکردن در دعوای بین فرزندان و استفاده از نظرهای آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها هر یک به تنهایی میتونه بسیار کارساز باشه.