شیوه‌های گفتاری مطلوب برای کاهش لجبازی
امام علی (ع) : نرمی و مدارا ، مایه باروری و رشد شایستگی است و سر لوحه ی رستگاری غررالحکم /۵۹
با تحقیقاتی که به عمل آمده در جامعه ما تقریباً نزدیک به ۸۵% ارتباط افراد از طریق حرف‌زدن و گوش‌دادنه و نزدیک به ۱۵% از طریق خواندن و نوشتنه.پس در این مورد واژه‌ها و کلمات نقش ویژه‌ای رو در نقل و انتقال مفاهیم و احساسات انسان‌ها بازی میکنن.
بر این اساس بیان و گفتار مهم ترین وسیله ارتباط والدین با کودکانه و چون ارتباط فرایندیست دوطرفه، بخش اعظم ارتباط والدین با کودکان از طریق گفت‌ و شنود صورت میگیره.
والدین در تبادل اطلاعات و احساسات و عواطف باید از نقش و تأثیر روانی واژه‌ها و کلمات آگاه باشن.
باید توجه داشت که قبل از ارتباط کلامی، فضای برخورد یعنی وضعیت ظاهری، نگاه‌ها، و حالت‌های چهره ،حرکت‌ اعضای بدن و ابروها در ارتباطات سالم با کودکان بسیار مؤثره. قیافه عبوس، تبسم ملیح، غرور و یا خضوع و فروتنی در ایجاد فضای مثبت و یا منفی اثرهای مهمی در برداره. گاه اگر سخن با لحن خشن و صدای شدید القا بشه آرامش کودک رو بهم میریزه، تأثیر منفی در روحیه طرف مقابل میگذاره و کودک رو عصبانی و لجباز میکنه.
اولین نیاز روانی کودک، مهر و محبت و دوست‌ داشتن اوست، شما ممکنه کودک خود را دوست داشته باشید، ولی مهم چگونگی اظهار این محبته. هر کودکی برای داشتن احساس امنیت، باید مورد محبت قرار بگیره. ابراز محبت، موجب دلگرمی و علاقه‌مندی کودک به شما و زندگی میشه. راه مناسب آغاز دوستی با کودکان، کاهش انتقادها و به حداقل‌رساندن صحبت‌های منفی در مورد کارهای آن‌هاست. با نق‌زدن و خرده‌گیری‌های پیاپی از رفتار و کارهای کودکان نمیشه اونارو اصلاح کرد. شما به‌عنوان والدین، ضروریه که، وقت کافی صرف کنید تا بتونید رابطه مثبت میان خود و کودکتان به وجود بیارید. گذاشتن وقت برنامه‌ریزی‌ شده و استفاده از جملات مناسب و مطلوب برای ایجاد ارتباط سالم و مثبت با کودکان، از صرف چندین ساعت مجادله، بحث و مشاجره جلوگیری میکنه.
والدین میخوان فرزندشون از دستورات آنها اطاعت کنه و یا در انجام کارها دچار هیچ‌گونه اشتباهی نشه. آنان در ارتباط با کودکان اغلب توجهی به مراحل رشد ذهنی، سطح درک و میزان فهم آنان ندارن. یعنی فکرمی‌کنند که کودک هم درست مانند آنان می‌فهمه، و آنچه را که آنها احساس و درک می‌کنند، او هم همانطور احساس و درک میکنه. در این موقع شیوه‌هایی را به کار می‌گیرن که هم خودشون و هم کودکان رو ناراحت و عصبانی میکنه.