چه عواملی در تربیت مؤثرند
۱) وراثت( ژنتیک)
خصوصیات ذهنی، روانی، عقلی، اجتماعی، جسمانی و اخلاقی از والدین به فرزند منتقل میشه. بنابراین قبل از تربیت فرزند باید در انتخاب همسر دقت کنیم که همسرمان دارای خصوصیات رفتاری مناسب و معقولی باشه تا بعداً در تربیت فرزندمون دچار مشکل نشیم. چرا که بخش قابل توجهی از تربیت از این طریق شکل میگیره.
عقل، علم، آیات و روایات مبحث ژنتیک را به اثبات رسانده اند.
حضرت نوح(ع) میفرمایند: پروردگارا! روى زمين احدى از كافران را زنده مگذار* چرا كه اگر آنها را بگذارى بندگانت را گمراه مى‏كنند و جز نسلى فاجر و كافر به وجود نمى‏آورند”. نوح /۲۶-۲۷
ژن کفر و فجور از والدین به فرزندان منتقل خواهد شد.
امیرالمؤمنین علی(ع) میفرمایند:« حسن خلق دلیل بزرگواری ریشه ها است».‏
خوش اخلاقی به خاطر وجود ژن های بزرگوارانه است، به عبارت بهتر اخلاق مرهون عامل وراثت و ژنتیک است.
پیامبر گرامی اسلام(ص) میفرمایند: «برای نطفه‌های خود (همسر مناسب) انتخاب کنید که عِرق پنهانی تأثیر دارد».
امام صادق(ع) میفرمایند :« بپرهیزید از ازدواج با افراد احمق؛ چرا که همنشینی با آنان بلا است و فرزند شما هم تباه خواهد شد».
پس، در انتخاب همسر بنا بر تأکید روایات، باید بسیار دقت کنید؛ چرا که قرار است فرزندان صالحی را تحویل جامعه بدید.

۲)نقش ازدواج فامیلی در تربیت

ازدواج های فامیلی نباید صورت بگیره مگر مطمئن شویم مرض های پنهان در خانواده وجود نداشته باشه چون مثلاً در پدر بزرگ ژن تالاسمی وجود داره ولی این ژن در تمام افراد خانواده به صورت مستتره اما اگر دو نفر از این خانواده تصمیم به ازدواج بگیرن در فرزند اینها ژن تالاسمی وجود داره و احتمال بارز شدن این ژن در این فرزندان بسیار زیاده و بیماری های جسمی دیگری که از این طریق به فرزند انتقال پیدا میکنه که اگر پیشگیری نکنیم سبب آسیب های جبران ناپذیری هم به خود و هم به جامعه خواهیم بود.