زمانی که زن و مرد همدیگرو بعنوان همسر انتخاب کردن باید بدونن که با رعایت حقوق و تکالیف، اهداف تربیت خیلی سریعتر به نتیجه میرسه اگر:

  1. هدف متوسط تربیت ایمان، تقوا، پاکدامنی، عبادت و….هست. چرا گاهی اتفاق می افته که یک کار کوچک در خانه از صد ها سال عبادت بالاتره !
  2. هدف نهایی تربیت، بهشت و به مقام قرب الهی رسیدنه که بازهم در خانه کوتاه تر میشه و انسان رو سریع به مقصد میرسونه ! کوتاه ترین وسریع ترین راه تربیت در خانه و میان اعضای خانواده است که آن هم رعایت حقوق یکدیگره.

اگر آنچه که شرع مقدس گفته رو در خانه رعایت بکنند با سرعت بیشتری به هدف غایی تربیت خواهند رسید؛ چرا که از منظر اسلام خانه  مکان بسیار مقدس و ملکوتیه توجه به خانه، خانواده و کار منزل به عنوان برترین عبادته.

عبادت راهی برای عبودیته و عبودیت یکی از راه های بندگی و رسیدن به مقام خلیفه الهی است.

ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون / لیعرفون.

 معرفت هم راهی است برای  رسیدن به مقصد تربیت است.

امام صادق (ع) میفرماید: یک زن صالحه و تربیت شده از هزار مرد غیر صالح و بی تربیت  افضل است و هر خانمی که یک هفته به شوهرش خدمت بکند  خداوند هفت در جهنم را به روی او می بندد و هشت در بهشت را به روی او باز می کند تا از هر دری که دوست دارد وارد بهشت بشود.(وسائل الشیعه،ج ۲۰،ص۱۷۲،باب۸۹،ح ۲)

امام صادق (ع) میفرماید: هیچ خانمی نیست که یک لیوان آب به دست همسرش بدهد که افضل است برای او از یکسال عبادت که روزها را روزه و شب ها را به نماز بپردازد.و به ازای هر جرعه آبی که به همسرش نوشانده است خداوند شهری در بهشت برای او بنا می کند  به او اعطا می کند و ۶۰ گناه او را می بخشد( وسائل الشیعه،ج ۲۰،ص۱۷۲،باب۸۹،ح ۳)

در مورد آقایون هم همینطوره یعنی اگر مردی تو خونه در خدمت همسر و فرزندش باشه در واقع راهیست برای رسیدن سریعتر او به کمال.