انواع محیط های مؤثر در تربیت فرزندان عبارت است از:

محیط خانواده
محیط مدرسه
محیط دوستان
محیط وسایل ارتباط جمعی

هر آنچه که انسان رو احاطه کرده و در برگرفته و بسیار مؤثره که انسان رو هدایت بکنه و یا عامل گمراهی اونو فراهم کنه. مانند: تلویزیون، رادیو و فضاهای مجازی.
– محیط خانواده و مدرسه
از لحاظ عقل و علم کاملاً این مطلب مشخص و واضحه که محیط تأثیر خودش رو خواهد گذاشت، این یک امر بدیهیه. اما از منظر قرآن و روایات اهل بیت(ع) هم این مطلب اثبات شده. مثلاً در قرآن کریم داریم:
كسانى كه فرشتگان( قبض ارواح) روح آنها را گرفتند در حالى كه به خويشتن ستم كرده بودند و به آنها گفتند شما در چه حالى بوديد( و چرا با اين كه مسلمان بوديد در صف كفار جاى داشتيد؟) گفتند ما در سرزمين خود تحت فشار بوديم، آنها( فرشتگان) گفتند مگر سرزمين خدا پهناور نبود كه مهاجرت كنيد؟…”.

زمانی که ملائکه روح برخی افراد رو قبض میکنند، میگویند: چرا شما اینقدر بد اخلاق و بی ادب بودی؟ میگوید چون در یک محیط بد رشد کرده ام، در یک محیط فاسد؛ ما هم فاسد و بد شده ایم( ملائکه این سخن را رد نمیکنند ولی در پاسخ آنها میگویند:) مگر زمین خدا تنگ بود چرا از این محیط بیرون نرفتید. چرا از آن محله یا شهری که سبب میشد که فرزند شما و یا خودتان به فساد و تباهی کشیده بشوید به محله یا شهری که باعث نجات شما میشد نرفتید؟! چرا کوتاهی کردید؟! از آن محیط فاسد به یک محیط سالم میرفتید.
قرآن مجید و روایات اصل تأثیر محیط بر افراد را قبول دارند اما چرا هجرت نکردید؟ در روایات هم به این نکته توجه کرده اند. در نتیجه والدین باید فضای خانه رو یک فضای تربیتی قرار بدن به گونه ای که با یک نگاه به در و دیوار و وسایل خانه متوجه فضای تربیتی در خانه شد.
اگر نمره فرزندتان کم شد اشکال نداره اما اگر کوچک ترین اشکال تربیتی برای فرزندانتان اتفاق افتاد، باید حتماً نگران بشوید!
الان متأسفانه اینگونه نیست چون اهمیت آن را نمیدونن و هیچ دغدغه ای نسبت به تربیت که سعادت فرزندان بستگی به آنها داره، ندارن. پس باید در انتخاب مدرسه بسیار دقت کنیم که اهل عبادت، نماز و تقوا باشد زیرا سواد و درسی که باعث بی ادبی فرزندان ما بشه هیچ ارزشی نداره.
– محیط دوستان
در قرآن کریم آمده است:” و به خاطر بياور روزى را كه ظالم دست خويش را از شدت حسرت به دندان مى‏گزد و مى‏گويد: اى كاش با رسول خدا(ص) راهى برگزيده بودم* اى واى بر من! كاش فلان( شخص گمراه) را دوست خود انتخاب نكرده بودم”.
رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند:« الْمَرْءُ عَلَى‏ دِينِ‏ خَلِيلِهِ‏ وَ قَرِينِه‏؛ مرد بر دین دوست و همنشین خودش است( اگر دین او بد بود او هم بد خواهد شد)».
در روایات فراوانی نسبت به انتخاب و ارتباط با دوست و همنشین سفارش شده پس دقت لازم وکافی را مبذول دارید.
– محیط وسایل ارتباط جمعی
اما نسبت به همه این محیط ها که تا به حال مطرح شد، مهم¬ترین آن محیط وسایل ارتباط جمعیه که تأثیر شگرفی بر ذهن و فکر جوانان و نوجوانان میگذاره.
سی سال پیش وقتی مادران نگران تربیت فرزندانشان بودند می گفتیم محیط خانه را به گونه ای چیدمان کنید تا فضای مناسب برای بازی بچه ها باشه و خودتان هم با آنان همراه بشید اما امروزه میگیم اصلاً نگذارید فرزندان در خانه بمونند و با کامپیوتر و… در اتاق در بسته تنها باشه، ببرید بیرون خانه بازی کنند. این فضای مجازی آن قدر مؤثره که گاهی بافته های ۷ و ۱۰ ساله ی ما را به باد میدهد. برخی از این فیلم ها و بازی ها سمّ مهلکه. سازندگان این بازی ها با هدف بی ارزش ساختن و یا گرفتن ارزش های تربیتی – اسلامیِ ما آنها را ساخته  و در این کار موفق هم بودن.