انتخاب همسر ملاک ها و معیار های مختلفی داره که بعضی را قبلا بیان کردیم و اما ادامه مطلب:

زیبایی ظاهری

پیامبر«صلی الله علیه و آله»: بهترین زنان امت من زیباترین آنان است…

پیامبر«صلی الله علیه و آله»: هرگاه یکی از شما خواست با زنی ازدواج کند از چگونگی موی او نیز بپرسد، چنانکه از سیما (و زیبایی) او می پرسد، زیرا که موی، نیمی از زیبایی است.

ولی برخی معیارها هستند که اگر نباشند میتوان از آنها راحت صرف نظر کرد، در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد.

یکی از آن معیارها حسن ظاهره که یک امر کاملا نسبیه مثلاً چهره ای از نظر یک نفر زیباست ولی از نظر کس دیگر زیبایی ندارد ولی در روایات نورانی بودن چهره آمده و اگر هدف از ازدواج زیبایی طرف مقابل باشه هرگز به هدفش نخواهد رسید.

اگر کسی با هدف رسیدن به مال و جمال ازدواج کند از هیچ کدام از آنها خیری نخواهد دید

ولی اگر فقط به خاطر دین ازدواج کند از هردوی آنها خیرخواهند دید.

یک نفر به مجنون گفت که این لیلی زن زیبایی نیست مانند دیگر دختران است که تو خود را به آب و آتش میزنی. مجنون گفت: خاموش باش که تو مجنون نیستی و نمیتوانی زیبایی او را ببینی.

اگر کسی، کس دیگر را دوست داشته باشد کور و کر میشود و زشتی هایش را نمی بیند ولی اگر کسی را دوست نداشته باشد هر چقدر هم به او بگویند که او زیباست وی باور نمیکند.

پس این معیار یک امر نسبی است و تحت معیارهایی دیگره و دوام چندانی نداره.

در برخی از روایات آمده حسن ظاهر نشانه ای است از حسن باطن.

اصلی در تربیت اسلامی آمده، آن هم اینه که تأثیر ظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهر، یعنی اگر انسان بعضی از امور ظاهری را مراعات کند بر قلب او نیز تأثیر میگذارد و اگر قلب انسان نیز سالم باشد خود به خود ظاهرش را هم تحت تأثیر قرار میده.

 همسان بودن سطح فرهنگ زوجین  

بین زوجین اختلاف چشم گیری بین دو فرهنگ وجود نداشته باشه مثلاً یکی از آنها در یک محیط کاملاً بسته زندگی میکند و دیگری در محیط شهری کاملاً باز، این ها دچار تنش خواهند شد و همین تنش به فرزندان منتقل خواهد شد و زمینه های انحراف تربیتی فرزندان رو فراهم میکنه.

تفاوت سطح فرهنگ هم در زندگی افراد و هم در زندگی آینده فرزندان تأثیر بسزایی داره.

نزدیک بودن سطح معیشتی و اقتصادی و شیوه های زندگی زوجین 

اگر مرد از نظر معیشتی بالاتر از زن باشه عیبی نداره ولی اگر زن از نظر اقتصادی بالاتر از مرد باشه بخاطر اینکه نفقه و اقتصاد زندگی به عهده مرده در زندگی دچار مشکل میشوند.

همسانی علم و آگاهی و مدرک تحصیلی

هر چقدر که سطح علم و سواد پدر و مادر بالاتر باشد فرزندان بهتری تربیت خواهند شد ولی اگر پدر و مادر سوادی نداشته باشن نمی توانند درباره تربیت فرزندان کاری کنند و در بسیاری از مواقع اشتباه عمل میکنن.

نظر افلاطون اینه که شما به مردم آگاهی بدهید و اگر مردم عالم شدند پس دیگر آدم شده اند و تربیت درست شده است.

طبق آیه قرآن: آیا کسانی که میدانند با کسانی که نمی دانند برابرند؟

یعنی پدر و مادری که آیات و روایات و تربیت اسلامی را بدانند خیلی مؤفق تر هستند از کسانی که نمی دانند.

اختلاف سطح فرهنگ هم در اینجا نباید زیاد باشه مانند سطح معیشتی ایرادی نداره که مرد سطح آگاهی بیشتری از زن داشته باشه ولی اگر در مواردی سکان زندگی به دست زن بوده ایرادی نداره که سطح علمی بالاتری داشته باشه.

اختلاف سطح فرهنگ نیز در زندگی هم به خود زن و مرد و هم به آینده فرزند تاثیر می گذارد.

در قرآن به دو دلیل مرد را سکان دار خانواده معرفی کرده است

  • به طورمعمول مرد ها از نظر فیزیکی قویتر هستند.
  • قوام، هزینه ها، خرج خانه و زندگی با مرد است.

اخلاق و عمل

آیا می توان با افراد دارای اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی ازدواج کرد؟

نه، ازدواج با اینگونه آدم ها نباید صورت بگیرد شاید بتوان اعتیاد به تلفن همراه را حل کرد ولی اعتیاد به سیگار که سرچشمه بقیه اعتیاد هاست را نمیشه نادیده گرفت و در مواردی درخواستگاری گفته میشه که اگر شما جواب مثبت بدید من ترک میکنم ولی به اینگونه آدم ها نباید اعتماد کرد چون مواد مخدر آثار منفی بر جسم و روح مرد گذاشته و نمیتونه به راحتی ترک کنه و غالبا  بعضی از افرادی که ترک کردن باز به سراغ مواد مخدر میروند و فرقی بین اعتیاد زن و مرد نیست و چون خواستگاری از طرف مرد صورت میگیره روی صحبت ها باخانم هاست.

ازدواج مسئله کوچکی نیست که نادیده گرفته بشه چه بسا با ازدواج فردی که جهنمی بود بهشتی میشه و یا بالعکس. مانند زهیر که در کربلا در رکاب امام حسین(علیه السلام) جنگید و به وسیله همسر خود تحریک شد تا به کربلا به خدمت امام حسین(ع) برود.

همچنین در روایت ها آمده که اگر کسی دخترش را به ازدواج شراب خوار در بیاورد مانند اینه که او را به فحشا داده و با او قطع رحم کرده.

امام صادق(علیه السلام) میفرمایند:

هر کس دخترش را به شراب خوار بدهد به یقین با او قطع رحم کرده است، چون دخترش را در میدانی فرستاده که دیگر ارتباط خونی با او ندارد.

شراب خوار فاسق است و اگر کسی به او زن بدهد یعنی یک شراب خور را بر پاره تن خود مسلط کرده.

اگر این مطلبمون خوشتون اومد، لایک کنید.