کسانی که می گویند، پروردگارا! همسران و فرزندان ما را مایه ی روشنی چشم ما قرار ده و ما را پیشوای پارسایان گردان. (سوره فرقان/74)

متأسفانه امروزه معیارهایی که ما انسان ها برای ازدواج داریم عبارت است از مال و ثروت و مدرک ولی در حقیقت معیار های ازدواج سالم باید عفت، پاکدامنی، عقل، ایمان، علم، آگاهی، عبادت و جهاد باشد.

امام حسین (علیه السلام) فرمودند:

“اگر مردی با زنی به خاطر زیبایی ظاهرش یا به خاطر مالش ازدواج کند به همان زیبایی ظاهر و مالی که دوام ندارد واگذار می شود.”

یعنی دیگر خدا وکیل او نیست اما اگر انسان دختر یا پسری را به خاطر دینش بخواهد و ازدواج کند خداوند هم مال را و هم جمال را روزیش می کند.

کسی که دین ندارد هم کفو مؤمن نیست. اگر زنی زیبا باشه ولی دین نداشته باشه نمیتوان با او ازدواج کرد و همین طور برای مردی که ثروتمنده ولی دین نداره هم نفی شده که با او ازدواج کرد.

پیامبر (صلی الله علیه و آله) میفرمایند:

شخصی خدمت پیامبر رسید و عرض کرد من دختر عمویی دارم که هم زیبایی و هم دینش مورد تأیید من است ولی نازاست پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند که با این زن ازدواج نکن و از قول یوسف پیامبر نقل میکند که با همسری ازدواج کنید که با ذکر تسبیح خود زمین را سنگین کند یعنی فرزند از آنها متولد شود.

یکی از معیار های مثبت ازدواج اینه که با زنانی که فرزند دار میشوند ازدواج کنید و فلسفه اصلی ازدواج فرزندار شدن است.

از جابربن عبدالله انصاری نقل شده که ما نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله) بودیم و ایشان  فرمودند:

بهترین همسران شما کسانی هستند که:

1- فرزندآور باشند.

2- همسرشان را دوست داشته باشند و خود دوست داشتنی باشند.

3- پاک دامن باشند (در قرآن پاک دامنی معیار فضیلت است).

4- در خانواده خود عزیز باشند و با همسرخود متواضع و فروتن باشد.

5- وقتی پیش همسرش است کاملا خود نمایی می کند اما در غیاب شوهرش با دیگران در دژ مستحکمی است که هیچ کس نمی تواند زیبایی او را ببیند.

6- سخن شوهرش را گوش می دهد و از آن اطاعت میکند (ولی اگر سخن همسر درباره غیر از دین و شرع باشد واجب است که زن گوش ندهد)

پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند:

بپرهیزید از گل و سبزه ای که بر روی محل زباله ها می روید و اصحاب از پیامبر (صلی الله علیه و آله) پرسیدند منظور از این سخن چیست؟

فرمودند: زن زیبایی که در خانواده بدی رشد کرده مانند گلی است که بر روی زباله ها روییده.

آزادی در انتخاب همسر

امام صادق«علیه السلام»: به ابن ابی یعفور میگوید: به امام صادق«علیه السلام» گفتم: من می خواهم با زنی ازدواج کنم و پدر و مادرم زن دیگری را می خواهند. امام فرمود با زنی که خودت دوست داری ازدواج کن، نه زنی که پدر و مادرت می خواهند. چون قرار است تو با آن زن زندگی کنی نه پدر ومادرت.

شناخت همسر

امام صادق«علیه السلام»: بی گمان همسر، (چون) گردن بند است، پس بنگر که چه چیز را به گردن می آویزی…

دینداری و ایمان

زنان مشرک را به همسری مگیرید مگر ایمان بیآورند؛ کنیزی مؤمن بهتر است از زن آزاد مشرک، هر چند که از (زیبایی یا مال) او خوشتان بیاید و به مردان مشرک زن مسلمان ندهید مگر ایمان بیآورند؛ به یقین برده با ایمان بهتر است از مرد آزاد مشرک، هر چند شما از او خوشتان بیاید؛ آنان (اشخاص بی ایمان) شما را به آتش جهنم فرا می خوانند و خداوند به بهشت و آمرزش فرا می خواند، تا به اذن او (بهشتی شوید) و آیات خود را برای مردم روشن می گرداند تا پند گیرند. (سوره بقره/221)

امام صادق«علیه السلام»: زمانی که مردی با زنی ازدواج کند برای زیبایی یا ثروت آن زن، به همان ها واگذارده شود و زمانی که برای دینداری زنی با او ازدواج کند، خداوند زیبایی و ثروت را (نیز) روزی او خواهد کرد.(کافی ج5/ 332)

اصالت خانوادگی

…زنان پاک برای مردان پاکند و مردان پاک برای زنان پاک.. (سوره نور /26)

پیامبر«صلی الله علیه و آله»: برای (پرورش) نطفه خود، (محل خوبی) برگزینید؛ زیرا که دایی (و خوی و خصلت های او)، مانند پدر (و خوی و خصلت های او)، در فرزند بسیار مؤثر است.(نوادر راوندی /12 ؛ کافی ج 5 /332)

امام صادق«علیه السلام»: با خانواده های صالح و شایسته ازدواج کنید، زیرا رگ و ریشه (اصل و تبار)، بسیار بسیار اثر گذار است. (مکارم الاخلاق/198)

امام علی (علیه السلام): خوش اخلاقی فرزند در این است که ژن هایی که به فرزند منتقل شده از پدر و مادر ژن های خوبی بوده است.

هدف اصلی ازدواج از نظر آیات و روایات داشتن فرزند و تربیت فرزند سالم و صالح است.

ازدواج نیز بخشی از نظام آفرینش است و در راستای هدف اصلی که همان رساندن انسان به کمال نهایی است.

معیارهای حقیقی در جامعه امروز رنگ باخته و به جای آن معیارهای دروغی آمده مثلا معیار زیبایی که این فقط برای یک مدت کوتاهی بعد از ازدواج است و بعد از آن برای همسر عادی می شود.

معیار ایمان برترین معیار است که در حد زیادی از ایمان و کفر از مادر به فرزند انتقال داده می شود.

از این مطلب خوشتون اومد ما رو لایک کنید.