توجه داشته باشید ما یک اصل تربیتی رو که به آن اشاره کردیم تأثیرظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهره.
بعضی ها میگن که عیبی نداره بچه با لباس های آزاد بیرون بره ولی در روایت ها از برهنگی ،نهی شده حتی اگرکسی درکنارانسان نباشد(به جززن وشوهر).
رنگ ، مد ،شکل وجنس لباس هم درتربیت کودک وهم بزرگسال تأثیربسزایی داره.
ضرر پوشیدن لباس تنگ
۱- اختلال در جریان خون
برگشت جریان خون در اندام‌های تحتانی از جمله حیاتی‌ترین کارکردهای بدنه که برای مثال از ورم زانو جلوگیری میکنه. چنانچه این جریان بر اثر پوشیدن لباس‌های تنگ مختل بشه، علائمی نظیر خستگی و کوفتگی در فرد بروز میکنه. تنگی لباس در ناحیه پاها و دور کمر موجب افزایش فشار به قلب برای بازگرداندن خون میشه.
۲- تشدید واریس
این مورد ‌در زنان شایع‌تره، زیرا هورمون زنانه پروژسترون در انبساط غیرطبیعی رگ‌ها نقش داره. این وضعیت بر اثر پوشیدن لباس‌های تنگ به دلیل کندشدن گردش خون وخیم‌تر میشه. ۳۱ درصد جمعیت زنان دارای رگ‌های واریسی هستند. مصرف قرص‌های ضدبارداری، پوشیدن لباس‌های تنگ و ایستادن‌های طولانی‌مدت در افزایش وخامت این مشکل مؤثرن.
۳- تشدید سلولیت
پوشیدن لباس‌های تنگ باعث ایجاد سلولیت نمیشه، اما می‌تواند بدشکل ناشی از این وضعیت رو تسریع کنه، چرا که تنگی لباس موجب مختل‌شدن جریان خون و نمایان‌تر شدن تجمع ناهمگون چربی در ناحیه ران‌ها میشه.
۴- تنفس ناقص
تنگی لباس در ناحیه بالاتنه مانع تنفس کامل میشه. چنانچه تبادل گازها در ناحیه قفسه‌سینه بدرستی صورت نپذیره، موجب تجمع و تسریع اکسیداسیون سلول‌ها میشه و به پیری زودرس می‌انجامه.
۵- کمردرد
پوشیدن لباس‌های تنگ از جمله دلایل دردهای کمری و لگنیه. زیرا لباس‌های تنگ، به دلیل محدودیت حرکتی که ایجاد میکنه، موجب کشیدگی برخی عضلات خاص و وارد آمدن فشار به مهره‌ها میشه.
۶- اختلال در هضم غذا
معده پس از صرف غذا به دلیل ترشح اسیدهای گوارشی حجیم میشه در حالیکه لباس‌های تنگ در نواحی شکمی از حجیم شدن معده جلوگیری می‌کنه و حتی در بروز دیرهضمی و ریفلاکس معده نیز تأثیر داره. یبوست، درد روده و تورم شکم از سایر عوارض لباس‌های تنگ به شمار میره.
۷- عفونت تناسلی
تنگی لباس در ناحیه تناسلی موجب افزایش دما و رطوبت می‌شود و احتمال ایجاد بوی نامطبوع و عفونت‌های قارچی رو افزایش میده.
۸- اختلالات مردانه
تنگی لباس در مردان روی تعداد و کیفیت اسپرم‌ها تأثیر میگذاره و حتی در مواردی موجب درد بیضه میشه
. شلوار تنگ از سه راه باعث آسیب در بیضه‌ها میشه: ۱٫مختل‌شدن جریان خون در ناحیه تناسلی۲٫ اختلال در تهویه هوای آن قسمت ۳٫ بالا رفتن درجه حرارت بیضه‌ها.
نزدیک‌‌شدن و چسبیدن بیضه‌ها به بدن و یكی شدن درجه حرارت آنها با بدن‌ در درازمدت باعث واردآمدن آسیب به تولید اسپرم میشه.زیرا دمای عمومی این ناحیه از بدن باید میانگین ۴-۵ درجه از سطح عمومی بدن پائین تر باشه. تا اسپرم ها به حیات طبیعی خود ادامه بدن و در آینده توان بارورسازی داشته باشن.
۹- مشکلات پوستی
اگر لباسی که می‌پوشید تنگ و از جنس غیرقابل تنفس باشه، پوست بدن قادر به تنفس نخواهد بود. قرمزی، خارش وموهای زیرپوستی در ناحیه پاها از جمله عوارض پوستی ناشی از پوشیدن لباس‌های تنگ به‌شمار میره.
۱۰-افزایش تعریق
لباس‌های تنگ موجب ایجاد بوی نامطبوع در نواحی تناسلی، زیر بغل و پاها می‌شوند. الیاف مصنوعی لباس‌های پلاستیکی این بوی نامطبوع رو تشدید می‌کنند و زمینه‌ساز رشد باکتری‌ها هستند.

بنابراین ائمه اطهار(ع)به لباس اهمیت فراوان می دادند چون لباس بر فکروجان انسان اثرمیگذاره.
راجع به رنگ نیز روایات فروانی داریم مثلاًرنگ سیاه مکروه دانسته شده مگربرای عزا وعبا وچادرمشکی وعمامه استفاده بشه.

امیرالمؤمنین(علیه السلام)فرمودندکسی که ازشما لخت شود شیطان به آن نگاه می کندو درآن طمع می کند پس خودتان را بپوشانید پس بی جهت برهنه نشوید. (تهذیب شیخ طوسی جلدیک صفحه۳۷۳ باب۱۸حدیث شماره ۱۱۴۴)
مستحب است که انسان لباس زیر بپوشه.
درروایت ها آمده است که مردها شبیه زن ها و زن ها شبیه مردها لباس نپوشندتا اینها از هم قابل تشخیص باشند.