توجه ناکافی والدین:

بدین معنا که چون کودک دچار کم توجه هست، با لجبازی قصد جلب توجه والدین رو داره و تلاش میکنه از این طریق توجه آنها رو برانگیزه.
توجه مشروط والدین:
حتما شنیده اید که والدین به فرزند خود میگن: «اگر این کار رو بکنی، پسر یا دختر خوبی هستی» آن ها با این کار در واقع خوب یا بد بودن کودک رو به انجام دادن یا ندادن یک کار مشروط میکنن.

توجه والدین ، بیش از نیاز کودک :
امام علی ع : هرگاه کسی را دوست داشتی زیاده روی مکن (غررالحکم/۱۳۸)
این کودکان اغلب پرتوقع اند و پس از مدتی هیچ چیز اونارو را راضی نمیکنه.
عجز والدين:
امام صادق (ع) : خداوندا به توپناه می برم از فرزندی که بخواهد اختیار دار من باشد . (وسائل۱۴/۲۲ )
روش تربيتي برخي از والدين بگونه‌ ايست كه فرزندان مستبد و خودخواه بار ‌میارن که پدر و مادر رو كوچك مي انگارن‌، و بر سر آنها بلا و رنج وارد ميكنن. پدران و مادران ضعيف در برابر اين وقايع و جريانات بجاي اينكه موضعي شايسته داشته باشن سر از عجز و لابه در ميارن و يا از بخت بد خود شكايت كرده و به خود نفرين میفرستن و اين خود سبب خواهد شد كه طفل بر جرأت و جسارت خود بيفزايد و نقطه ضعف آنها رو بهتر و بيشتر بشناسه و بر عزم خود راسخ‌تر و در نتيجه مستبدتر بشه.

گرفتن حق انتخاب و آزادی از کودکان
«کودکانتان را گرامی دارید و برایشان ارزش قائل شوید. آنان را تحت فشار قرار ندهید و به طغیان وادار نسازید» پیامبر اکرم (ص) نهج الفصاحه/ ۴۵۱
شیوه های گفتاری نامطلوب با کودک
امام علی (ع) به امام حسن (ع) : پسرم سرزنش زیاد طرف را به لجبازی وا می دارد . (بحار ۷۷/۲۱۲ )
پیامبر اکرم(ص)
«وقتی نام فرزند را می‌آورید او را گرامی دارید و در مجلس جا برایش باز کنید و به او روترش نکنید»( جامع الاخبار/ ۱ )
والدین معمولا ً با داد زدن، سرزنش و توهین کردن، وامرونهی های غیر معقول و داشتن توقعات بیش از توان کودک، وعدم استفاده والدین از روشهای تشویقی برای بالا بردن انگیزه در کودکان رفتار میکنن و کودک به عنوان مکانیسم دفاعی از لجبازی استفاده میکنه.
اکثراً والدین به‌طور ناخودآگاه در گفتار متداول خود از کلمات ناسالم استفاده می‌کنند، نمی‌دانند چه پیامدهای مخربی را به بار میاره و سبب تضعیف و تحقیر شخصیت کودک میشه.
ما به ظاهر ،ارتباط خود را به وسیله کلمات و جملات اظهار می‌کنیم و گفتن کلمات و رد و بدل‌کردن جملات را به‌طور روزمره ساده و طبیعی می‌انگاریم، و خیلی راحت واژه‌ها رو پشت سر هم از دهان خارج می‌کنیم ،و توجهی نداریم که این کلمات چه تأثیر هیجان‌انگیزی هرچند ظاهراً نامحسوس در روح و روان کودک به جای میگذاره.