تولد فرزند جدید

گاهی لجبازی کودک از زمانی آغاز میشه که، طفل جدیدی در خانه‌ای به دنیا میاد.و بخش مهمی از توجه و حمایت والدین رو به خودش اختصاص میده. کودک زبان اینو نداره که، از تبعیض والدین حرفی بزنه. پس، عقده‌ی درونی خودش رو از طریق لجبازی و سرکشی نشون میده.

این یعنی حسادت عامل مهمی برای لجبازی کودکه.

راهکارهایی که میتونه در رابطه با حل این مشکل، بسیار کارساز باشه. و در رفع لجبازی کودک بسیار مؤثر .

احساسات ناگفته فرزندتون رو تصدیق کنید:

«قطعاً از زمانی که نوزاد جدید آمده، خیلی چیزها عوض شده.پس مدتی طول میکشه تا همه به آن عادت کنیم».
حرف‌ها و نظراتتون رو آرام و ملایم مطرح کنید. نگید:«مطمئنم تو از نوزاد جدید متنفری». بگید «باید برات سخت باشه که مامان بیشتر وقتش رو صرف نوزاد میکنه». وقتی فرزندتون بدونه که شما احساس اونو درک می‌کنید نیاز کمتری به جلب توجه شما داره.

مراقب حرف‌هاتون باشید. تقصیر همه چیز رو به گردن نوزاد نندازید.

«ما نمیتونیم به پارک بریم،چون نوزاد خوابیده »، «ساکت باش! بچه بیدار میشه» یا «بعد از اینکه پوشک نوزاد رو عوض کردم، به تو کمک می‌کنم». در این مرحله کودک دلش میخواد هرچه زودتر بزرگترها نوزاد رو رها کنن و فقط به اون توجه کنن.اینجا باید دلایل و بهانه‌های دیگری بیاریم «الان مشغولم» «بعد از نهار خواهیم رفت» یا «۴ دقیقه دیگر به تو کمک می‌کنم».

عشق و محبت‌های خود را بیشتر نشان بدید

بیشتر بگید:«دوستت دارم» .سهمیه در آغوش‌گرفتن کودک بزرگتر رو افزایش بدید. و زمانی رو برای کتاب ‌خواندن برایش یا انجام بازی با او اختصاص بدید. پس رفتارها یا مشکلات رفتاری موقت، طبیعی هستند و با کمی وقت و توجه بیشتر، بهبود پیدامیکنن.

به خواهر و برادر بزرگتر بیاموزید که چگونه به نوزاد کمک کرده یا او را سرگرم کند.

بذارید خواهر یا برادر بزرگتر، هدایای نوزاد رو باز کنه و با دوربین از او عکس بگیره.خواهر و برادرها رو با هم مقایسه نکنید، حتی در مورد موضوعات ساده‌ای مانند وزن آن‌ها به هنگام تولد، یا اینکه چه موقع برای اولین‌بار سینه‌خیز رفته‌اند، و یا چه کسی موی بیشتری داشته. ممکنه بچه‌ها این جملات را به‌عنوان عیب‌جویی و انتقاد تلقی کنن.

محیط نامناسب تربیتی

اگر کودکی یاد گرفته باشه در خانه ، مدرسه ،محل زندگی و رسانه ها ، برای رسیدن به هدفش(اسباب بازی، شکلات، تفریح و بعدها رایانه و خودرو و …) میتونه با گریه، قهر، داد و بیداد استفاده کنه. این کار رو تا دوران بزرگسالی ادامه میده. این افراد در زمینه شغلی و تحصیلی نمیتونن رشد چندانی داشته باشن و مدام تغییر رشته یا تغییر شغل میدن. از طرف دیگه در زندگی مشترک به صورت ناخودآگاه و ناآگاهانه سبک های لجبازی خود رو ادامه میدن.