همانطور که گفتیم لجبازی کودکان علل مختلفی داره که در حوزه ی فرزند پروری عبارته از:

روش تربيتی نادرست:
در مواردی روش تربيتي پدر و مادر به گونه‌ايه كه فرزندان خود را افرادی پر ادعا، سلطه جو، آزارده و رنج آفرين بار ميارن. مهر و محبت ‌شان درباره فرزندان به گونه ايست كه بچه‌ها اين احساس رو دارن كه پدر و مادر، كلفت و نوكر اونان و هر چی رو كه بخوان و طلب كنن بايد برآورده بشه. بديهيه چنين كودكانی، به هنگامی كه با منع‌هایی مواجه بشن با تمام قدرت در برابر آنها ايستاده و تلاش ميكنن به خواسته خود دست يابند حتی اگر از راه لجبازی و به ستوه آوردن والدين خود باشه.
خشونت ها:
همة ما پدران و مادرانی رو ميشناسيم كه در برخورد خود با كودكان خشونت می ورزن، بدان خاطر كه آنها لوس و بی بند و بار نشن. اين خشونت ها اگر به طور مكرر صورت بگيره، موجبات انحراف كودكان، از وضع عاديشان رو فراهم آورده و زمينه رو برای تشديد لجبازی مهيا ميسازه.
امر و نهی های غیر منطقی بکارگیری تهدید دائمی و مختلف
امام صادق (ع):کسی را که پایین تر از تو است خُرد مکن ،که بالاتر از تو ، تو را خُرد خواهد کرد .(خصال ۲/۴۴۸)
عامل بسياری از نافرمانی های كودكان خود پدر و مادر هستن زيرا به كودكان دستوراتی ميدن كه كودك قادر به انجام آنها نيست. در نتيجه كودك سر از مخالفت و عصيان در مياره و در صورت تنبيه، وضع بدتر ميشه و بهانه جويی ها زيادتر ميشه. متاسفانه یکی از ابزارهای دائمی والدین تهدید و بیان تهدیدات مختلفه و چون به عمل هم نمیرسه. دیگر کودک توجهی به تهدید هم نداره .
تبعیض بین فرزندان
تبعیض بین فرزندان و محبت بیش از حد به یکی از فرزندان، مقایسه، قضاوت نادرست، سرزنش و تحقیر فرزندان درمقابل خواهر یا برادر کوچکتر یا بزرگتر، احترام‌نگذاشتن به شخصیت آنها، تشویق‌نکردن و رفتارهای توهین‌آمیز میتونه یکی از عواملی باشه که باعث برانگیختگی لجبازی در کودکان میشه. شاید والدین به علل مختلف(زیبایی، هوش زیاد، خوش‌اخلاقی، فرمانبرداری، چالاکی و…) علاقه بیشتری به یکی از کودکانشان داشته باشن. در این موقع حس لجبازی و انتقام‌جویی در فرزندان دیگه پدید میاد. توجه والدین به یکی از فرزندان باعث میشه که یکی نسبت به دیگری و والدینش تنفر و کینه پیدا کرده و درصدد انتقام‌جویی بربیاد. و اگر هم نتونه انتقام بگیره شروع به لجبازی و خشونت و به دنبال راهی برای انتقام میگرده. در حالیکه باید با توجه به خصوصیات شخصیتی، سرشتی و تربیت و توالی سنی، رفتارهای مناسب با فرزندان رو در پیش بگیره. یکی از نکته‌هایی که بیشتر والدین نسبت به آن بی‌اطلاع اند، خصوصیات سرشتی کودکانه. خصوصیات سرشتی همان ویژگی‌های ذاتیه که کودکان با آن به دنیا میان و اکتسابی نیست. هر کودکی یکسری خصوصیات شخصیتی و رفتاری داره که مربوط به ذات اوست و او را از دیگر کودکان متمایز میکنه.
لجبازی خود والدین در برابر همدیگر و فرزندان
فرزند از دیدن رفتارهای مستقیم والدین ،و متناقض حاکم بر زندگی مشترک والدینش یاد میگیره که با لجاجت میتوان به اهداف رسید.