طلاق عاطفی علل مختلفی داره که به بررسی موضوعی میپردازیم:

دخالت های بیجا خانواده ها

يكي از شايع ترين اموريه كه در زندگي خصوصي در خانواده ي جديد اتفاق مي افته و افرادي كه خود را بزرگتر خانواده مي دانند وظيفه ي شخصي و حقوقي خود مي دانند كه به خیال خود به راهنمايي و ارشاد افراد تازه خانه بپردازند كه افراط و تفريط در اين زمينه موجب از هم پاشيدگي كانون خانواده و منجر به طلاق عاطفي مي گرده. دخالت هاي بي جاي اقوام و بستگان و آشنايان در زندگي خصوصي دوهمسر مخصوصاً در اختلافات آنها عامل مهمی در سردی روابط زوجین محسوب ميشه. تجربه نشان داده كه اگر هنگام بروز اختلافات در ميان دو همسر ، آنها را به حال خود رها كنند و به جانب داري از اين يا از آن دامن به آتش اختلاف نزنند. چندي نميگذره كه خاموش ميشه ولي دخالت يكسان دو طرف كه غالباً با تعصب و محبت هاي ناروا همراهه. كار رو روز به روز مشكل تر و پيچيده تر ميسازه.

در فرهنگ ايران كه ازدواج بين خانواده ها اتفاق مي افته نه بين زوجين ، اختلاف بين خانواده ها و يا اختلاف يكي از زوجين با خانواده ي ديگر ميتونه به طلاق عاطفي دامن بزنه. دخالت هر كدام از خانواده ها ميتونه باعث به هم خوردن روابط عاطفي و سوگيري طرف مقابل بشه كه در نهايت روابط عاطفي بين زوجين سرد ميشه.

 

تشکیل مهمانی های نامناسب از سوی یک یا هر دوی زوجین

زوجین هر دو یا یکی از آنها با ترتیب دادن مهمانی های نامتناسب با اعتقادات، فرهنگها و سنت های یکدیگر موجبات ناراحتی طرف مقابل رو فراهم میاره و در صورت عدم توجه به تذکرات طرف دیگه باعث ایجاد اختلافات و در صورت ادامه باعث تشدید آن و سردی روابط میشن یا خدای نکرده اگر مهمانی ها مختلط بود زمینه برقراری روابط غیر اخلاقی می گرده.

 

رجوع به وکیل به محض کوچکترین مشکل

خداوند متعال در قرآن فرموده اند در صورت بروز مشکل بین زوجین لازمه یک نفر از طرف مرد و یک نفر هم از طرف زن بعنوان حکم انتخاب تا موضوع روا بررسی و در کمال انصاف کوشش کنند کار در مجرای حق و عدالت جاری بشه و چون دو حکم هیچگونه در آمد مالی برای این حکمیتشان نداره و برای خدا واسط خواهند شد پس تلاش بر صلح وسازش خواهند کرد ولی اگر در ابتدا بحث به وکیلی مراجعه شود (بخصوص شخصی که اعتقاد درستی نداشته باشه و تمام خواسته اش پول و کسب آن باشه ) تلاش خواهد کرد فقط قوانین خشک رو بیاره که نتیجه آن عمیق شدن اختلافاته و در نهایت هیچکدام به مقصد نمیرسن .