«دوران نامزدی» فايده‌های مستقلی نيز دارد و دختر و پسر نيز وظايف را در اين دوران به عهده دارند، ازجمله:

1-افزايش شناخت نسبت به يكديگر، برای تفاهم بيشتر

هرچند كه دختر و پسر، در مرحلة گزينش، بايد شناخت كافی نسبت به هم پيدا كرده باشند . علاوه بر آن شناخت، بايد در دوران نامزدی، آشنايی ملموس تر و محسوس تر و بيشتری از هم پيدا كنند و با روحيات و اخلاق همدیگه بيشتر‌آشنا شوند. در حقيقت، اين آشنايی و شناخت در دوران نامزدی، تكميل‌كننده شناخت مرحله گزينش است.

شناخت خواستگاری، برای «انتخاب» بود و اين شناخت، برای «تفاهم و سازگاری».

2- هديه دادن

«هديه» در جلب دلها وافزايش محبّت ها، نقش عجيبی داره. در دوران نامزدی لازمه كه دختر وپسر از اين نكت زيبا و مهم غفلت نكنن.

لازم نيست كه هديه، گران قيمت باشد، بلكه لازم است زيبا و مورد علاقة طرف باشد و مهمتر آنكه:

«ظريفانه داده شود!».

هديه دادن، ظرافت و سليقه خاصّی را می طلبد!

اين هم فراموش نشه كه: هديه دادن بايد از دوطرف باشه، نه اينكه فقط پسر به دختر هديه بده. البته پسر بايد بيشتر هدیه بده!

3– نامه‌نگای های محبّت‌آميز

نوشتن نامه‌های عاشقانه و پُرمحبّت ، تأثيرزیادی در افزايش محبّت و استحكام رابطه بين نامزدها دارد. حتی اگر دو نامزد به هم نزديك باشند و هميشه يكديگر را ببينند، باز هم نوشتن نامه تأثير خودشو داره.

همسرانی را می شناسيم كه پس از گذشت سالها از زمان ازدواجشان، هنوز نامه‌های دوران نامزدی را نگه داشته ومطالعه میكنند و براشون خاطره‌انگيز و لذت بخشه!

4– ملاقات های صميمانه

دو نامزد بايد در اين دوران شيرين و به ياد ماندنی، ديدارهای دوستانه و عاشقانه داشته باشن. اين ملاقات ها، اميد و شور و علاقه را در هردو تقويت میكنه. اين كار نه تنها خلاف عفّت نيست، بلكه باعث تقويت عفّت در هردو می شود. در اين ملاقات ها، با يكديگر صحبت های محبّت‌آميز داشته باشن و به همديگر عشق و علاقه و محبّت نشان دهند و درباره زندگی آينده گفتگو كنند و به هم دلگرمی و اميد بدهند و با هم به گردش و تفريح و مسافرت بروند (مسافرت در اين دوران، جايگاه و نقش بسزايی دارد)

5- مسافرت های كوتاه دختر و پسر كه در اين دوران ارزنده، درصدد افزايش شناخت نسبت به يكديگرند تا زمينه تفاهم و هماهنگی بيشتری را برای زندگی آينده فراهم میکنه.

مسافرت، حتّی اگر كوتاه هم باشد، در آن جنبه‌های مثبت و منفی اخلاق انسان بطور ناخودآگاه بروز پیدا میكنه و در نتيجه: زمينه خوبيه برای شناخت بيشتر. و يكی از دلائل اهميّت مسافرت در اين دوران اينه كه هنوز زندگی رسما شروع نشده و هردو طرف، آمادگی و انعطاف زيادی دارن تا در مقابل انتقاد و پيشنهاد سازنده همسر خود، به اصلاح خويشتن بپردازند.

سفرهای اين دوران، علاوه بر اينكه در افزايش شناخت دختر و پسر نسبت به روحيات و اخلاق يكديگر بسيار مفيده، بسيار هم زيبا، دلپذير و به يادماندنی هست.

البته واضحه كه اين مسافرت ها، با اجازه والدين دختر انجام میگيره.

6– شركت مشترك در محفل های معنوی

از برنامه‌های سازنده اين دوران، كه در رشد روحی و اخلاقی وافزايش انس و تفاهم بين همسران مؤثّره، شركت مشترك در محافل و مجالس دينی، علمی و اخلاقيه.

7- فراگير فنون اداره زندگی و همسرداری

همسرداری و زندگی و پرورش فرزند، نياز به تعليم وتعلّم دارد (مانند هر كار مهمّ ديگر). و اين تعليم وتعلّم بايد قبل از ازدواج شروع بشه تا آخرعمر….

لازم است پدران و مادران، فرزندان را از دوران كودكی با امور و مسؤوليت های زندگی، آشنا كنن و آمادگي های لازم را برای آينده به وجود بیارن.

همچنین بسياري از جوانان، درباره مسائل گوناگون، معلومات فراوانی دارند؛ امّا دربارة همسرداری واداره زندگی مشترک ، هيچ نميدانند و يا بسيار كم میدانند.

امروزه کتاب ها،کلاس ها و کارگاه های آموزشی بسیاری در زمینه های قبل ازازدواج، مهارت های زندگی مشترک ،روابط زناشویی، تربیت فرزند و….وجود داره که جوان ها میتوانند از آنها استفاده کنند.