مستحبه که مادر به کودک شیر بده و خود متولی آن باشه و مجانی این کار رو انجام بده.

حضرت محمد( ص) میفرمایند:

«من قسم یاد می کنم به حق او که مرا مبشر و منذر فرستاد ،هیچ زنی حامله نمی شود مگر اینکه  در زیر عرش الهی قرار می گیرد تا به درد زایمان برسد و هر درد او به اندازه آزاد کردن بنده مؤمن است و به ازای شیر دادن کودک نوری خلق می شود که همه ی صحنه قیامت را در بر گیرد و همه از آن نور متعجب شوند و در نامه ی عمل او ثواب روزه دار و احیا کننده نوشته می شود .»

نقله که ام سلمه نزد پیامبر آمد و عرض کرد مردها همه ی خیرها را بردند و زنان غافل ماندند ایشان فرمودند :«وقتی زنی حامله می شود به منزله روزه دار روز و احیا کننده شب است و جهاد کننده در راه خدا با جان و مال ، وقتی زایمان کرد اجر آن آنقدر زیاد است که قابل اندازه گیری نیست وهنگام شیر دادن به منزله آزاد کردن یک بنده از اولاد حضرت اسماعیل است و هنگامی که از شیر دادن فارغ شد به ازای هر بار شیر دادن او فرشتگان به او می گویند همه ی گناهان تو بخشیده شده.

در مورد دایه گرفتن برای کودک باید شخصی انتخاب شود که زیبا و پرهیزگار و مومن باشه .

آثار روانی شیر بر کودک

در این دوران، ضمن آن­که مادران نیازهای جسمی فرزندان را برآورده می­کنند، بسیاری از صفات و ملکات خود را به فرزند منتقل می­کنند. اهمّیت این دوران به گونه­ای است که خداوند متعال از جمله دلایل احترام به مادر را مربوط به دوران شیرخوارگی فرزند می­داند.

*وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ إِحْسَانًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَوَضَعَتْهُ كُرْهًا وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا*

و انسان را [نسبت] به پدر و مادرش به احسان سفارش کردیم. مادرش با تحمّل رنج به او باردار شد و با تحمّل رنج او را به دنیا آورد. و بار برداشتن و از شیر گرفتنِ او سی ماه است.

تأثیر شیر مادر در دوران شیرخوارگی و انتقال روحیات مادر در این دوران به حدّی عمیقه که حتّی طبیعت کودک رو تغییر میده.

پیامبر (ص)فرمود: برای شیردادن به فرزندان­تان، دایه­ی کم عقل و نادان انتخاب نکنید؛ زیرا شیر، روحیّات را منتقل می­کند و فرزند در حماقت (یا تیزهوشی) و تنبلی (یا چابکی) شبیه دایه خود می­شود.

کودک، مادامی که در رحمه، در محیطی آرام زندگی می­کنه و با صدایی جز ضربان منظّم قلب مادر آشنا نیست. و تا مدت­ها بعد از تولد، ضمن آن­که باید در محیط آرامی باشه تا تحت فشار قرار نگیره، با شنیدن صدای ضربان قلب مادر، احساس آرامش بیشتری می­کنه. بنابراین کودکانی که از شیر مادر تغذیه می­شوند، از آرامش بیشتری برخوردارن که در رشد کودک بسیار مؤثره. همچنین شیر دادن لذّت روحی و آرامش روانی برای مادر ایجاد می­کنه که در روابط آینده­ی فرزند و والدین بسیار مؤثره.پس برای تکمیل کار، مادر قبل از شروع شیر دادن وضو بگیرد و ذکر صلوات بگوید و در زمان شیر دادن تمرکز به بچه داشته باشد .