باید فضای خونه فضای تربیت اسلامی باشه ،از معماری ساختمان گرفته تا دکوراسیون و لباس زن و مرد و زمان و مکان غذا خوردن که همگی برتربیت فرزند اثر میذاره. حتی یک خانم باردار که با رفتار خود میتونه اثرات فراوانی بر روی جنین خود بذاره.
حضرت محمد (ص) فرمودند:
خوشبخت کسی است که در رحم مادرش خوشبخت شده است .
اگر خانم باردار در معرض دید نامحرم قرار بگیره روح او آلوده میشه و باعث تاثیراتی بر روی جنین میشه.
برای مثال تابلویی که به دیوار خانه آویزانه بهتره دارای محتوای معنوی باشه تا در روح فرزند بنشینه.
رفتار پدر و مادر در خانه بسیار مهمه همانند پوشش ،شرایط آمیزش ونماز اول وقت که همه به فرزندان منتقل میشه و باید از همان ابتدا به رعایت تربیت اسلامی پرداخته بشه.
هدف از آفرینش انسان و عالم، همه تربیت است.
امروزه در اکثر جوامع، تربیت اهمیت چندانی نداره و سایر جزئیات همانند خوراک و پوشاک و غیره از اهمیت بهتری برخورداره. درحالی که ما باید ۹۹% ، تربیت را هدف اصلی قرار بدیم ، به عنوان مثال زمانی که فرزندی تب میکنه پدر و مادر خیلی ناراحت میشن و غصه میخورن تا زمانی که فرزند درمان شود ،این پدر و مادر باید برای تربیت فرزند خود نیز اهمیت قائل بشن و وقت زیادی بگذارن.
بازی های کامپیوتری میتونه باعث ایجاد آثار منفی بر روی فرزندان بشه و نتایج مخربی بر روح و روانش بذاره در حالی که پدر و مادر به خیال اینکه فرزندشان سرگرم بازیه او را در یک محیط آلوده و سرشار از گناه رها میکنند. وظیفه پدر و مادره که مراقب تربیت فرزند خود باشن .
از نظر کارشناسان ، معماری می تواند بر روی تربیت اثر بگذار مانند دکوراسیون منزل و لباس و …
کسانی که در طراحی مد و لباس فعالیت می کنند هدفشان فقط تحریک میل جنسیه.
لباس میتونه انسان رو به تقوا برسونه ،زیرا که هدف و مرکب و اصل تربیت، تقواست. چه لباس ظاهر باشه و چه لباس باطن و همه در صورتیه که ما به عنوان یک مربی ناظر بر روی رفتار فرزند باشیم .
خوراک نیز میتونه بر روی تربیت اثر بگذاره،برخی از خوراک ها باعث تقویت میل جنسی میشه و فرزندی که به سن بلوغ رسیده و هنوز شرایط ازدواج رو نداره با خوردن این خوراک ها امکان انحراف داره. ما باید سن ، جنس ،زمان و مکان رو مد نظر بگیریم تا به نتیجه دلخواه یعنی تربیت برسیم .
انسان باید به غذایی که میخوره نگاه کنه. که آیا این غذا به انسانیت و کمال او کمک میکنه.
خوردن نان حلال وحرام میتونه تاثیرات فراوانی بر روی تربیت فرزندان بگذاره.
حتی تمام حالات و رفتارهای مادر باردار میتونه بر روی جنین اثر بگذاره ،مانند خوردن غذا و …. از هر حیث خانواده باید مطلوب و سالم باشه .
در روایات آمده اگر زن و مردی درجایی که کودک شیر خوار صدای نفس های آنان را می شنود آمیزش کنند ،اگر درآینده او فرد زناکاری شود مقصر آنها هستند این در ضمیر ناخودآگاه کودک باقی میمونه.
باید توجه کنیم که تمام عوامل عمومی در خانه و خانواده بر روی تربیت اثر میگذاره .پس باید محیط خانه رو از گناه و آلودگی و جنگ و درگیری حفظ کنیم.