اینکه انسان در فضای تربیتی اهل اغماض و گذشت باشد. مته به خشخاش نگذارد و سختگیری نکند.
روش تصافح چند مرحله داره.
مرحله اول مرحله تغافله.
متربّی خطا کرده؛ ما تا میتونیم تغافل کنیم که متربّی خیال کنه که ما از خطای او خبر نداریم. تا آن حریم ها و حجاب ها و مرزهایی که بین پدر و مادر و فرزندشان هست فرو نریزه. اگر حریم برداشته شد، گامهای بعدی خیلی سریع برداشته خواهد شد. اما حفظ این حریم اینکه بین پدر و مادر، بین مربی و متربّی حرمت مربی گری حاکم باشه خیلی مهمه. پس در درجه اول اگر خطایی دیدیم از فرزندمان و از متربّی مان تغافل کنیم که او خیال کنه که خطای اونو ندیدیم. چشم پوشی کنیم پیش خودمان بطوری که او خیال کنه ما نمیدونیم که آن حرمت ها و حریم ها و مرزها محفوظ بمونه.
در مرحله دوم اگر فهمید که ما میدونیم خطا رو، میفهمه جای عفو و گذشت هست.
یعنی تنبیه و مواخذه نکنیم و طرف رو ببخشیم.
مرحله سوم بحث تصافح است؛ صرف نظر کردن و گذشت کامل کردن.
این روش در خیلی از جاها جواب میده. حد اقل نتیجه میده که دیگر متربّی مستاصل نمیشه. کاملا از تربیت بریده نمیشه.
در اسلام بحث توبه رو داریم. این همه در قرآن و جاهای دیگر راجع به توبه سفارش شده. فلسفه¬اش همینه که بین مربی و متربّی ولو یک رشته نازکی اینها رو به هم پیوند بده و رابطه کلاً قطع نشه. بین خدا و بنده یک ارتباط باشه. بداند همواره با توبه و بازگشت می تواند مشکلاتش رو حل کنه. این رمز و راز تاکیدهای فراوان در قرآن و روایاته بر توبه.پیامبر فرمودند کسی که از گناه توبه کند مثل کسی است که اصلا گناه نکرده است. یا پیامبر فرمودند توبه قبل از خودش را پاک می کند. همه گناهان را پاک می کند.
امیرالمومنین فرمودند توبه دلها را پاک می کند و گناهان را می شوید و از بین می برد.
این تاکیدها « إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ ». خداوند توبه کاران و پاکان را دوست دارد.
این سفارشها و تاکیدها همه برای اینه که بین مربی و متربّی ارتباط قطع نشود. با این گذشت ها و صرف نظر کردن ها و بخشیدن ها این ارتباط برقرار میشه.
عمده فایده این روش همینه که رابطه بین متربّی و تربیت قطع نمیشه. بگیم ما که دیگر آب از سرمان گذشته فرق نمیکنه به جای یک گناه هزار تا گناه کنیم. ما که بناست به جهنم برویم دیگر چرا دزدی نکنیم، چرا خیانت و جنایت نکنیم. فایده این روش اینه که از مطلب جلوگیری میکند. از اینکه متربّی بر بزهکاری اش بیفزاید او را حفظ میکند.
توبه مراحلی داره. همانطور که این روش مراحلی داره. اول تغافل کردن، دوم عفو کردن، سوم گذشت کردن به طور کلی از همه آثار و تبعاتش صرف نظر کردن. همه اینها مراحلی داره. این روش مخصوصا در فضای خانه و در فضای ایمانی به کار گرفته شود خیلی خوب است و خیلی جواب میدهد. این روش رو نمیشه در فضای غیر ایمانی به کار گرفت. مثلا در یک فضایی که طرف دشمن شماست، بخشیدن شما رو دلیل بر ضعف شما میگیره. ملایمت شما رو دلیل بر ضعف شما میگیره. اینجا دیگر این روش معنا نداره.