واداشتن فرزند به بحث و گفتگو

امام سجاد (ع) : (حق هر کس  است که) به فراخور عقلش با او سخن بگویی ، زیرا با هر انسان با خردی ، با زبانی باید سخن گفت ، که بفهمد و بپذیرد . (تحف العقول /۱۹۳)

در برخی مواقع بروز لجبازی کودکان ناشی از واکنش نسبت به پدیده‌های بیرونیه به تعبیر دیگه، هر رفتاری که از کودک سر میزنه و در مواردی نگرانی والدین رو برمی‌انگیزه، در نتیجه ی محرک‌های بیرونیه. چنانچه کودکی نسبت به یک محرّک بیرونی خشمگین بشه و راه مقابله و برخورد با آن‌ را نیاموزه در موارد متعدد دیگه هم نسبت به آن محرک تنها پاسخی که میده خشمگین‌ شدن و لجبازی‌ کردنه.

در این موقع گاهی والدین میتونن با همان کودکان خردسال از در بحث و اظهارنظر وارد بشن و به زبان کودکانه با او سخن بگن که:

چرا لجبازی میکنی؟

چرا به سخنان پدرومادر گوش نمیدی؟

چه چیزی باعث ناراحتیت شده که چنین میکنی؟

کودکان معمولاً ساده و صادقند و به سادگی درباره مشکل خود سخن میگن. نفس بازگوکردن، باعث میشه که کودک احساس سبکی کنه و آرامش پیدا کنه. و هم ما از راز لجبازی و کج‌رفتاری او سر بیاریم. و طبیعیه در چنین صورتی موضع‌ گیری در قبال او آسان‌تره.
به او بگید مهمه که یاد بگیره چگونه رفتارش رو کنترل کنه. پیشنهاد کنید اولین چیزی که باید یاد بگیره اینه که، خودش رو قبل از انجام کاری نامناسب و یا گفتن چیزی نامناسب، کنترل کنه. به هنگام آرامش، در مورد لجبازی و راه‌ های کنترل آن با کودک خود گفتگو کنید.