در درمان لجبازی کودکان پدرو مادر باید:
ضرورت تداوم
اصلاح سرکشی و لجبازی کودک امری یکروزه و دوروزه نیست که با اصلاحی یکباره بتوان به نتایج آن امیدوار بود. ضرورت ایجاب میکنه که کار سازندگی همچنان ادامه پیدا کنه تا مسأله به ریشه‌کن‌شدن این رفتار بیانجامه. این ضرورت از جهت دیگری هم مطرحه و آن اینکه، حالات در رفتار ناسازگارانه در مواردی بسیار عود می‌کنه. و فرد را از نو گرفتار میسازه. کودکی که همه چیز رو از راه گریه و عجز و لابه و لجبازی به‌ دست بیاره، برای او بسیار دشواره حال و حوصله‌ای بیابه که مسائل رو از طریق عادی تعقیب کنه. ممکنه این کار رو فعلاً انجام بده ولی هرگاه که احساس بی‌صبری و کم‌حوصلگی کرد به وضع اولیه خود بازگشت میکنه. و راه و روش خودش رو از نو تکرار خواهد کرد و برای جلوگیری از چنین بازگشتی است که کنترل‌ها باید هم‌چنان تداوم بیابه.

برقراری آرامش و امنیت در خانواده
و از نشانه هاى او این که همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد; به یقین در این نشانه هایى است براى گروهى که تفکّر مى کنند. (روم/۲۱)
رسول خدا (ص) فرمودند : از بگو و مگو بپرهیز گرچه حق با تو باشد (سفینه البحار ج ۲ ص ۵۳۲ )
امام صادق( ع) فرمودند : از مراء(جدال )و خصومت کردن بپرهیزید زیرا این دو، دلهای برادران دینی را بیمار می کند و بر اثر مراءخصومت و نفاق به وجود می آید .
به هر حال در هر خانواده مسائل و مشکلاتی به وجود میاد که منجر به بحث و گفت‌وگو میشه. والدین باید بدونن که تمام مسائل گره‌هایی هستن که به وسیله دست باز میشه. یعنی به جای بحث و متهم‌کردن همدیگه، آرام و بدون برهم‌زدن امنیت خانواده به‌خصوص کودکان، مشکلات و مسائل رو میتوان به راحتی حل کرد بطوری که هم خود و هم دیگران از نوع گفت‌وگوها لذت ببرن.
چرا که آموزش‌های عملی به مراتب از آموزش‌های تئوری، مؤثرتر و آموزنده‌تره. اگر والدین در حضور بچه‌ها با یکدیگر لجبازی و مشاجره داشته باشن، خیلی راحت و بدون دردسر لجبازی رو به آنها یاد میده و بچه‌ها بطور واضح فیلمی مشاهده می‌کنن که در آن یکی از والدین با پافشاری، دیگری رو مجبور به اطاعت از خود میکنه و آنان متوجه میشون که از این راه میتونن به راحتی به خواسته‌های خود برسن.