هیچ‌گاه کودک رو با دیگران مقایسه نکنید چون سبب ناامیدی کودک میشه. و این نکته رو به یاد داشته باشید که هر کودکی یک انسان منحصر به فرده و وجودش بی‌همتا و بی‌نظیره. «به هر کودکی به صورت موجودی کامل، یکتا، انسانی جدا از سایرین که نباید با هیچ‌کس دیگری به‌ویژه خواهرها و برادرهایش مقایسه بشه بنگرید».
استفاده نادرست از کلمه«نه»
در هربار که از کلمه«نه» استفاده می‌کنیم، مثل اینه که یک زنگ پرصدا رو در گوش بچ به صدا در میاریم. آنها چگونه این صدا رو تحمل می‌کنند؟ پاسخ اینه که آنها تحمل نمی‌کنن. خودشو رو کنار می‌کشن مخالفت می‌کنن، فریاد می‌کشن و در نهایت کمتر تحت کنترل ما درمیان.
بدیهیه که ما به‌عنوان والدین و برای آگاهی بیشتر از خوب و بد امور نمیتونیم اجازه بدیم که بچه‌ها هر کاری که می‌خوان بدون محدودیت انجام بدن.
استفاده از کلمه «نه» مانعی نداره به شرط آنکه نه آنرا خیلی زیاد به کار ببریم و نه استفاده غلط از آن بکنیم. متأسفانه ما از این کلمه به‌عنوان ابزار بی‌صبری خودمون استفاده می‌کنیم، نه برای درست‌کردن بچه‌ها. ما از این کلمه با جیغ و فریاد و خشونت استفاده می‌کنیم، نه مثل یک دوست.
واقعیت اینه که غالباً همه ما این مطلب رو میدونیم، ولی نمیدونیم چکار باید کنیم. خود ما هم پس از استفاده خیلی زیاد از این کلمه در مورد کودکامون کلی احساس گناه می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم دیگه آنرا تکرار نکنیم، ولی بعد دوباره همان کار قبلی رو ادامه میدیم. هرچند تغییردادن خودمون کار ساده‌ای نیست، کمی تدبر در مورد این مشکل میتونه به حل آن کمک کنه.
استفاده نابه‌جا از کلمه«نه» بدون آنکه الزاماً امیال کودکانه آن‌ها رو تغییر بده، رفتار آنها رو محدود میکنه. در اثر استفاده خشن از کلمه «نه» کودک احساس زندانی‌بودن و حقارت میکنه. هرچند که ممکنه او را از انجام‌دادن آن کار که فکر می‌کنیم غلطه بازداشته باشیم، اما به مرور زمان در مقام مجادله یا سرزنش برمیاد و به‌گونه‌ای عمل میکنه که مخالف با درخواست دیگران باشه.
استفاده مطلوب از کلمه«نه»
واژه «نه» والدین باید مؤثر و پرقدرت باشه. «نه» واژه‌ایست که اقتدار پدرومادری رو معنا می‌بخشه. زنگ‌هایی را به صدا میاره و محدودیت‌های حیاتی رو پایه‌ریزی میکنه. اما هرگاه این «نه»، بیش از حد به‌کار بره و یا بیشتر به‌عنوان اهرم مکانیکی از آن استفاده بشه تا پاسخ‌های معقولانه، قدرت و هیبت آن واژه¬ از بین میره.
پاسخ‌های منفی معمولاً مشکلات دیگری رو برای کودک ایجاد میکنه، پس بهتره چهره شما نزد فرزندتون باصلابت باشه تا مستبدانه. شما با فراگیری خوب گوش‌دادن به درخواست‌های فرزندتون و پاسخ‌های مناسب به آنها میتونید ارزش خود را بهتر نشان بدید.