برای ازدواج وتشکیل خانواده در مرحله ی خواستگاری باید یکسری اطلاعات رو از اطرافیان هردو خانواده کسب کنیم تا راحت تر بتونیم تصمیم درست  رو بگیریم .حالا اینکه از چه کسانی و کجاها تحقیق کنیم رو باهم یاد بگیریم….

1.‌ مکان‌هايی که بايد تحقيق بشه:

محيط کار، محيط تحصيل، محيط زندگی، از مهم‌ترين مکان‌هايی است که خانواده طرفين بايد درباره آن تحقيق کنند.

2.‌ کسانی که بايد از آنها تحقيق بشه:

از مدير و همکار برای تحقيق در محيط کار بايد کمک گرفت. از همسايه، مغازه‌های محل، برای تحقيق در محيط زندگی بايدکمک گرفت. استاد، همکلاسی و مسئولين محيط آموزشی در محيط تحصيل

و از همه اينها مهم‌تر، تحقيق از دوستان و حتی بررسی شخصيت دوستان صميمی، میتواند اطلاعات زيادی به شما بدهد.

کسی که دوستان نادرستی داره، بی ترديد ترکش‌های رفاقت با اين شخص، به خود شخص خواهد خورد.

3.‌ روش کسب اطلاعات از محل تحقيق:

در تحقيقات دنبال کليد باشيد! نيازي به پاسخ صريح و مستقيم نيست. خيلي کم اتفاق مي‌افتد که در تحقيقات، شخصي که میخواهد به شما اطلاعات بده، صريح و بدون تعارف، همه واقعيت رو به شما بگه.

علت هم اینه که تصور میکنه، اگر واقعيت رو بگه واین ازدواج صورت بگیره و بعد از ازدواج، قضيه آشکار بشه، متوجه ميشن که این فرد عليه اونا حرف‌زده و روابط دوستانه وهمسايگی دچار مشکل ميشه.

از طرف ديگه میخواد که چيزی رو مخفی نکنه، دوست نداره دروغ بگه، برای همين مبهم جواب ميده.

مثلا سؤال مي‌کنيد:

«چطور پسريه نماز میخونه؟ اخلاقش چطوره؟» همکارش که چند سال با اون کار کرده، میگه: «نماز میخونه، ولی اخلاقش رواز من نپرسيد! من نميدونم. از کس ديگه ای بپرسيد.»

حتماً بايد اين سوال ايجاد بشه که چطور ممکنه دو نفر که چند سال با هم در يک مغازه يا اداره، کار میکنن، از اخلاق همدیگه خبر نداشته باشن؟

شايد چيزي هست که نميخواد بگه؛ يا اينکه نمیتونه بگه.

بدبين نباشيد،اما دقت کنيد!

چون این ها نکاتی هستند که خیلی به ما کمک میکنه فقط کافیه کمی زیرک باشید

همچنین وقتی از دوستی تحقیق می کنید از او بخواهید که شماره یا آدرس 2نفر دیگر که عروس یا داماد رو میشناسن به شما بده و همینطور زنجیره وار تحقیقات رو ادامه بدید تا به یک نتیجه ی جامع برسید.