چرا باید روابط دختر و پسر رو به عنوان یک مسئله­ ای اجتماعی مورد بررسی قرار دهیم؟

امروزه روابط دختر و پسر به سمتی پیش می­ره که اگر مهار نشه، در آینده­ ای نه چندان دور این روابط جایگزین نهاد خانواده میشه.

زیرا بحران، بسیار جدّی­ تر از اینه که یک حکم شرعی زیر پا گذاشته بشه. برخی از جوانان تا زمان تشکیل خانواده یک دوره ا­ی رو برای خودشون ترسیم میکنن که در آن به روابطی خارج از چارچوب خانواده، در قالب دوستی دختر و پسر روی میارن. این مسئله قطعاً در درازمدت، ابعاد وجودی خانواده رو کوچک­تر خواهد کرد، یعنی ممکنه روابط دختر و پسر در سن 25 سالگی تمام بشه و یا ممکنه تا ده سال بعد هم ادامه داشته باشه و یا مانند مدل­ های غربی تا سن 40 سالگی و آستانه­ ی پیری ادامه یافته و بعد از آن ازدواج کنند.

چه عواملی، اعمّ از بیرونی و درونی بر گسترش این بحران دامن زده ؟

برخی از این عوامل، عامّ و جهان­ شمول هستند و برخی از عوامل نیز درونی. در عوامل بیرونی میشه به نفوذ مدرنیته و تبعات آن اشاره کرد. از عوامل درونی نیز ساختارها نقش مهمّی در پدید آمدن این وضعیت دارن.

امروزه ساختارهایی در روابط دختر و پسر وجود داره که در گذشته نبوده. مثلا ترکیب جنسیّتی اشتغال نیز دیگر تک­ جنسیّتی نیست. اشتغال در فضاهای خصوصی هم به روابط میان دو جنس و مشکلات آن دامن می­زنه. عوامل دیگر که تأثیر فراوانی در این زمینه دارند وسایل ارتباط جمعی مانند موبایل، اینترنت و امکان چت کردنه که ارتباط­ها را بسیار تسهیل کرده. در میان تکنولوژی ارتباط، تلفن همراه یک سلسله تأثیرات نامریی در فضای ارتباط ایجاد کرده و این تأثیرات متأسفانه به دلیل عدم رؤیت مورد توجه نیستند.

یکی از تغییرات ساختاری سازگار با توسعه­ ی روابط دختر و پسر، حاکمیّت تفکّر مدرنه.

صرف نظر از مظاهر مدرنیته، چیزی که تأثیرگذاره و به هیچ عنوان به آن توجّه نمیشه تفکّر مدرن شدنه .بازتاب­ های مدرنیته، مانند ماهواره و تلفن همراه مشخص و آشکارند؛ اما آثار تفکّرات مدرن که از جمله­ ی آن­ها بروز بودن یا به عبارتی سکولار شدنه، که به طور مستقیم قابل مشاهده نیستند و اکثر ارکان جامعه نیز از آن غافل هستند و از همه خطرناک­ تر اینکه این تفکّر حتّی در میان افراد مذهبی نیز رسوخ کرده.

این فرهنگ، افراد رو برای در اکنون بودن آماده می­کنه. در جامعه ما که در حال ورود به توسعه­ یافتگیه غیر از تفکّر مدرن، تربیت مدرن نیز در حال نهادینه شدنه. در موضوع روابط دختر و پسر، تنها تفکّر مدرن نیست که تأثیرگذاره بلکه جوانان ما در حال تربیت شدن به این سبک هستند و خطری که در این زمینه نقش آن بسیار پررنگ است رسانه­ ها می­باشند.

ممکنه ما بتونیم در برابر یک تفکّری موضع­ گیری کنیم، اما نمی­تونیم در برابر تربیت، موضعی اتخاذ نمائیم؛ زیرا تربیت امری تدریجی و پنهانه و ناخودآگاه تأثیر خود را خواهد گذاشت. تربیت مدرن به خودی خود یک ساختار در عرصه تعلیم و تربیت به شمار می ­آید.

مهد کودک ­ها، رسانه­ ها، و نظام آموزشی به این تربیت دامن می­زنند. به عنوان مثال نظام آموزشی ما در بحث جنسیّت، نظامی خنثی است.

دختران و پسران ما به گونه­ ای تربیت نمی ­شوند که بدونن در ارتباط با جنس مکمّل، چگونه باید برخورد کنن. در تربیت مدرن، دختران و پسران در ارتباط با جنس مکمّل، مانند جنس موافق برخورد می­کنند.

در توجیه روابط دختر و پسر دائماً گفته میشه باید به روابط میان دو جنس، نگاهی انسانی داشت.

حال نباید داشتن نگاه انسانی، دست ­آویز هرگونه رفتاری باشه؛ زیرا در کنار انسانیّت مقوله­ ای به نام جنسیّت هم وجود داره.

ساختار دیگری که در بروز روابط دختر و پسر نقش داره، بی­ توجهی به تفاوت نقش­ های جنسیّتی به خصوص است. علت آسیب دیدن دختران از این­گونه روابط، معلول ایفا نشدن درست نقش پدر در خانواده است. ضعف یا خشونت پدران، نداشتن ارتباط عاطفی، صحبت نکردن و ارتباط برقرار نکردن با دختران، باعث میشه که پدران نتوانند تکیه­ گاه عاطفی مناسبی برای دختران باشند.

یکی دیگر از ساختارهایی که در روابط دختر و پسر تأثیرگذاره، طبقاتی شدن اجتماعه. این ساختار بر آمار طلاق و بسیاری موضوعات دیگه و مسایل اجتماعی نیز تأثیر میذاره، زیرا زن و مرد و یا دختر و پسر خود را با افراد دیگر مقایسه می­ کنند، و این امر باعث می­شه که آن­ها از وضعیت موجود راضی نبوده و با ریسک­ های حداکثری، درصدد تغییر وضعیت موجود باشند. ما می­ بینیم در گذشته­ های نه چندان دور تظاهرات معیشتی خانواده­ ها، تفاوت معناداری با هم نداشتند و هیچ یک از خانواده­ های فامیل به دلیل مسایل اقتصادی بر هم تفاخر نداشتند؛ اما الگوهای سرمایه­ داری، کم­کم این فاصله رو بیشتر کرد، نظام تفاوت­ها، موجب شد زمینه برای زندگی کردن در حال، فراهم بشه؛ یعنی اگر فردی خاص، تظاهرات اقتصادی زیادی داره با همین تفکّر در اکنون زیستن، سعی می­کنه فرصت رو از دست نده.

زیرا ممکنه دیگر چنین فرصتی برایش پیش نیاد گویی در اکنون زندگی کردن، لازمه­ ی دنیای مدرن می­ باشد و این دو لازم و ملزوم هم هستند.

همچنین، به رغم افزایش سطح تحصیلات، سنّ رشد اجتماعی افراد بالارفته ولی جوانان از نظر مهارت­های زندگی ضعف دارند. این مسایل موجب شده که سنّ ازدواج بالا رفته و روابط دختر و پسر در جامعه ما بیشتر بشه.