در جلسه ی خواستگاری برای رسیدن به مقصود خودمون باید یکسری مهارت هایی برای سوال پرسیدن بلد باشیم و انواع پرسش را بشناسیم و از آنها استفاده کنیم…

1.‌ پرسش تيری

پرسش‌هايی که يک هدف رودنبال می کنند، و به وسيله آن طرف مقابل مجبور میشه، پاسخ مثبت يا منفی بده.

که اين پرسش، با بله و خير جواب داده میشه .

2.‌ پرسش‌های قلابی

به پرسش‌هايی ميگن که مفهوم کلی اون، گير انداختن طرف مقابله. سوال طوری پرسيده ميشه که طرف مقابل نتونه پاسخ درستی برای آن ارائه بده. نيت سوال کننده، جواب گرفتن نيست، بلکه به بن بست انداختن طرف مقابله. اينگونه پرسش ها کاربردی در حوزه انتخاب همسر نداره، بلکه چه بسا آسيب هم داشته باشه.

3.‌ پرسش‌های جدالی

پرسش هايی که با آن بجای اينکه به فکر کسب اطلاعات و شناخت از يکديگر باشن ، به فکر ثابت کردن خود به ديگری هستند. يعنی به جای سؤال، جدال می کنند.

به نظر میاد که بيشتر اين سؤال ها رو کسانی مي‌پرسن که روحيه سلطه‌گری و غرور در آنها وجود داره.

معمولا اين اتفاق کمتر در زمان خواستگاری رخ میده، مگر زمانی که يکی از طرفين يا هر دو به صورت تحميلی می خواهند با هم ازدواج کنند.

4.‌ پرسش‌های جهت دار ـ انتخاب (هدف دار)

پرسش هایی که شما از قبل، سؤال را آماده کرديد. اين پرسش‌ها به گونه‌ای نيستند که ناگهانی به ذهن اومده باشن.

هدف سؤال مشخصه، پس به گونه ای پرسيده ميشه که مخاطب، راه فرار نداشته باشه، بلکه بايد يکی از گزينه‌های سؤال رو انتخاب کنه.

مثلا:

سؤال کنيد آيا شما بعد از ازدواج قصد دارید در یک منزل با مادرتان زندگی کنید؟ به طور قطع شخص بايد يکی از گزينه‌ها را انتخاب کنه و جواب واضحی بده و راهی برای کلی گويی و حاشيه رفتن وجود نداره.

شايد يکی از مناسب‌ ترين نوع سؤال در خواستگاری اين نوع باشد و به گونه‌ای سوال پرسيده می شود که شخص يا مخالفت می کنه يا موافقت. راه سومی هم وجود نداره.

5.‌ پرسش‌های عام

مجموعه پرسش‌هايی که رويکردی کلی دارند؛ و معمولاً نتيجه چندانی در جلسه خواستگاری به دست نميده. سؤال‌هايی که نمیتونه فراتر از شعار باشه و شخصيت طرف مقابل رو معرفی نمی کنه.

مانند اين سؤال که: «همسر ايده آل شما کيست؟» شخصی در مشاوره پيش از ازدواج، می گفت که شب خواستگاری طرف مقابل از من سؤال کرده است که به نظر شما هدف از خلقت انسان چيه؟ سؤالاتی که با پرسيدن آنها، اتفاق مهمی برای شناخت همديگر رخ نميده، بلکه بيشتر جنبه شعاری داره.

6.‌ پرسش‌های باز و جريان‌بخش

به پرسش‌هايی ميگن که با آنها بحث آغاز ميشه؛ و فضای لطيفی براي شروع صحبت فراهم میگرده. معمولاً خانم ها در اين زمينه تخصص زيادی دارن. سؤالاتی که فضا رو برای جريان دادن به بحث آماده ميکنه و معمولاً میتونه برای شروع صحبت، وقتی هر دو نفر سکوت کردن، مؤثر باشه.

در این پرسش‌ها اصلا پاسخ اهميتی نداره بلکه زمينه‌سازی برای آغاز و جريان بخشيدن به صحبت‌های مهمتره.

  1. پرسش‌های عينی ـ ذهنی

گاهی سؤال در مورد واقعيت زندگيه، که به آن پرسش‌های عينی میگن .اين نوع سؤال در جلسه خواستگاری بسيار مؤثر و مفيده.

مثال: به جاي پرسيدن «چقدر در کارهاي خانه کمک مي‌کنيد؟» بايد پرسيده بشه: «شما در سفر، معمولاً در چه بخش‌هايی همکاری می کنيد؟» يعنی به جای مفهوم به مصداق پرداخته بشه.

مثال: برای فهم اينکه طرف مقابل چقدر از مادرش تأثير می پذيره، به جای گفتن اينکه « وابستگی شما به مادرت چقدره؟ » (سؤال ذهنی)،

بايد پرسيده بشه: «آخرين باری که بامادرت مشورت کردی کی بود؟» (سؤال عينی)