وَجَعَلَ لَكُم مِّنْ أَزْوَاجِكُم بَنِينَ وَحَفَدَةً  72 / نحل

و از همسرانتان براى شما فرزندان و نوه هایى به وجود آورد;

پیامبر اکرم (ص):برای نسل آوری خود (زنان پاکی )برگزینید،

زیرا که دایی، مانند مادر تاثیر گذار است.کافی 5/332

امام رضا (ع): خداوند زنا را حرام کرد برای مفاسدی که در بر دارد  (از آن جمله ) … تربیت ندیدن و تربیت نشدن کودکان … علل الشرایع /479

از هدف های مهم و اساسی در ازدواج، داشتن فرزند، و سپس تربیت فرزندانه. در ازدواج، تنها اصل بقای نسل منظور نیست …همچنین طلاق در اسلام بسیار نکوهیده به شمار آمده، و برای خانواده مشکل ساز قلمداد شده، به ویژه پس از فرزند دار شدن، جدایی همسران زیان بار به حساب آمده. این ها همه به منظور اصالت و اهمیت تربیت فرزند انه، زیرا که ازدواج و استواری آن، و حفظ روابط خانوادگی ، بستر مناسب تربیت، بلکه اساسی ترین پایگاه و جایگاه آن است و طلاق و از هم پاشیدن کانون خانواده، فرزندان را با نابسامانی های روانی و  روان تنی فراوانی روبرو میسازه .

بنابراین، تشکیل خانواده، با همه ره آورد و آثاری که در زندگی انسان و کل جامعه داره، یکی از رکن ها و پایه های اصلی تربیت به شمار میره، واز این نظر نیز باید مورد توجه بیشتر و ارزش گذاری افزون تری قرار بگیره. و این نیز روشنه که هر دو (پدر و مادر )در تربیت تاثیر گذار هستند بنابراین دو مربی نوپای خانواده، هر یک آنچه به دست آورده اند، و به آنگونه که تربیت یافته اند، به پرورش میوه های نورس خانواده یعنی فرزندان اقدام میکنند. از این رو باید، در ازدواج و انتخاب همسر، به این دیدگاه نیز توجه جدی شود .

پس تربیت فرزند باید قبل از تشکیل خانواده صورت بگیره چون در دین مبین اسلام بر این تأکید شده که قبل از این که انسان همسری را انتخاب کند باید هدفش تربیت فرزند باشد .

امام علی (ع) میفرماید: همسری برای من از طایفه ای که مردان شجاعی دارند انتخاب کنید تا فرزندان شجاعی از آن متولد شود .

منظور اینه که روایت ها از دو جهت در تشکیل خانواده توجه به فرزند دارند:

اول این که خانواده تشکیل بدهید تا فرزند دار بشوید

دوم این که طوری خانواده تشکیل بدهید که فرزندان تربیت شده و خوبی داشته باشید