آدابی که از لحظه تولد باید رعایت بشه .

برخی از کارها و برخی از آداب باید از هنگام تولد مراعات بشه. بسیاری از این ها فلسفه اش برای ما آشکار نیست. علت و حکمتش رو نمیدونیم. همین قدر که در شرع دستور داده شده برای ما کافیه که اینها رو قبول و اجرا کنیم.

الف) اول تولد به عورت بچه نگاه نکنند.

ب ) بچه را شستشوی کامل دهید :

یعنی یک غسل کامل( چه غسل ارتماسی چه غسل ترتیبی). یعنی کاملا آن بچه را  شستشو دهند تا پاک و طاهر شود. البته این جنبه های مختلف داره. جنبه های بهداشتی داره، جنبه های دیگه هم داره که به آنها کاری نداریم ولی آنچه در روایاته اینه که شبیه غسلی که انسان خودش انجام می دهد بچه را غسل دهند حالا ارتماسی باشد یعنی همه بدنش را یکجا در آب شستشو دهند یا به ترتیب سر و گردنش، و …  بدنش را شستشو و غسل بدن.

اینکه انسان از عالمی به عالم دیگر وارد میشه یا خارج میشه، آثار فراوانی بر او وارد میشه. بچه که متولد میشه غسل داده میشه؛ آدم هم که از دنیا میره باز غسل داده میشه. آنجا هم که غسل داده میشه به خاطر اینه که در واقع از عالمی، از عالمی به عالم دیگر عبور کرده .البته جهات دیگری هم داره. کسی که میخواد بر خدا وارد بشه هم باید روحش پاک باشد و هم جسمش. انسان بعد از مرگش که بر فرشتگان الهی وارد میشه باید ظاهرش هم پاک باشد. اما خود این انتقال از نشئه ای به نشئه دیگر، این مستلزم پاک شدن و پاک کردنه.

ج ) اذان گفتن در گوش راست نوزاد است و اقامه گفتن در گوش چپش.

دستوری که در اولین لحظات ولادت نوزاد داده شده، گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ نوزاد است. چنان که رسول اکرم(ص) در هنگام تولد حسنین(ع) اینگونه عمل کردند.

امام صادق(ع) به نقل از پیامبر اکرم(ص) فرمود:

کسی که برای او فرزندی متولد شد در گوش راستش اذان و در گوش چپ اقامه بگوید که آن حفاظتی از شیطان رجیم است.

و شبیه به چنین دستوری در حدود سه سالگی کودک نیز وارد شده، یعنی هنگامی که کودک اولین کلمات ساده مثل «ماما» یا «آب» را بر زبان جاری  می کند مستحبه کلمه ی «لا اله الّا الله» به او چند بار تلقین شود (حدود هفت مرتبه) تا زبان او به کلمه توحید باز شود.

اسرار تربیتی و فضاسازی معنوی اینگونه دستورات دینی تا حدودی روشنه، اما اینکه در گوش نوزاد تازه به دنیا آمده ای که هیچ آگاهی از عالم بیرون نداره، اذان و اقامه گفتن چه تأثیری داره! راز و رمزیست که اولیای الهی خود واقفند.

البته این اذان گفتن آثار فراوانی داره چنانکه در روایت داریم ،از جمله باعث میشه که بچه از شر شیاطین رجیم حفظ بشه. طبیعیه که شیاطین از همان قبل از تولد و هنگام تولد آماده میشن برای اینکه انسان رو منحرف کنن. این اذان و اقامه در واقع آنها را طرد میکنه و آنها رو فراری میده.

در روایت است که اذان گفتن باعث طرد شیطان میشه، و او را از دیوانگی و از آن افسردگی بعد از زایمان حفظ می کند.

اینکه بعد از اینکه در گوشش اذان گفتند حمد و آیت الکرسی و آیات آخر سوره مبارکه حشر از «لَوْ أَنزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَّرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْيَةِ الله»  تا آخر سوره، این آیات را بخوانند.

همین طور سوره مبارکه توحید «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ»، معوذتین یعنی سوره های مبارکه «قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ» و «قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ» اینها را در گوشش بخوانند که خواندن اینها آثار فراوانی داره. سوره توحید، توحید است.

آیات آخر سوره مبارکه حشر را گفته اند اسم اعظم خدا در آن است. همین طور سوره مبارکه فاتحه الکتاب که امام صادق (ع) فرمود اگر هفتاد بار بر مرده ای خواندید و زنده شد تعجب نکنید. خواندن اینها آثار فراوان تربیتی، روحی، روانی و جسمی داره که ما خبر نداریم که این آثار چیست؟ ولی  به هر حال دستور داده شده که اینها انجام بشه

جالبه که ابتدای تولد بحث اذان هست و بحث شهادت و توحید. آخر زندگی هم باز همین طور است؛ «لااله الا الله» هست و توحید هست. چون هدف از دنیا همینه؛ هدف از آفرینش همینه.هدف از تربیت اینه که انسان به توحید برسه. پس باید از هنگام تولد، توحید شعار باشه برای کوچک و بزرگ، نوزاد، مادر و پدر و همه؛ تا آخر عمر هم باید این باشه. این به ما درس میده که هدف رو گم نکنید.

ما از خدا هستیم و باید به سوی خدا هم حرکت کنیم و این هدف باید همیشه مد نظر ما باشه.