همانطور که قبلا آداب بعد از تولد کودک راگفتیم حال به ادامه ی موارد میپردازیم:

د)کام گیری با تربت سیّدالشّهداء(ع)و آب فرات
اولین دستوری که در لحظات نخستین تولد نوزاد وارد شده برداشتن کام بچّه با تربت سیدّالشّهداء است، به این ترتیب که مقدار کمی تربت پاک قبر آن حضرت را با مقداری آب مخلوط کنند و در دهان کودک بگذارن.
امام باقر(ع) فرمودند:
کام فرزندان خود را با آب فرات و با خاک قبر حسین(ع) بردارید و اگر آب فرات نبود از آب باران [آب نیسان].
هر چند راز و رمز این کار و اسرار وِلایی در این دستورات برای ما روشن نشده، ولی با بررسی آثار تربت سیّدالشّهداء و فضائلی که برای آن ذکر شده می¬توان به گوشه ای از اسرار آن پی برد.
اما همه سخن در آن است که میزان تأثیر تربت حسینی بستگی به میزان یقین و اعتقاد والدین به مقام و حرمت ولایت حسینی دارد.
امام صادق(ع) فرمود:
اگر مریضی از مؤمنین حقّ ابی عبدالله(ع) و حرمت و ولایت وی را بشناسد، از تربت مزار او سرانگشتی بردارد، برای او دوای هر دردی است.
دستشان را خیس کنند و به کام بچه بمالند همین مقدار کافیست. آب فرات یا به معنای رود فرات هست که رودی است در عراق یا به معنای آب خالص و زلاله. چون فرات به این معنا هم آمده . به هر حال در روایت آمده اگر آب فرات نبود، آب باران که از این فهمیده می شود که منظور آب پاک و زلال است.
ه) بچه را فقط در پارچه سفید بپیچند.
در این هم باز رمز و رازیست. وقتی بچه متولد میشود در پارچه سفید می پیچند؛ وقتی هم که از دنیا می رود باز در پارچه سفید می پیچند. وقتی محرم می شود به احرام حج، در پارچه سفید محرم می شود. این سفیدی در واقع یعنی انسان هیچ گونه آلایش و آلودگی و رنگ غیر خدایی در زندگی اش نباشد.
وقتی یکی از فرزندان فاطمه زهرا (س) را در پارچه زردی پیچیده و خدمت پیامبر (ص) آوردند،ایشان فرمودند من چند بار به شما گفتم این کار را نکنید، بروید پارچه سفیدی بیاورید. آوردند و پیامبر خودشان پارچه زرد را کنار گذاشته و کودک را در پارچه سفید پیچیدند. این هم یکی از آدابی است که باید انجام شود.